Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Osvětlení do bytu
  4. Art Deco osvětlení - nápady a inspirace.

Art Deco osvětlení - nápady a inspirace.

Styl Art Deco v interiéru není tak populární jako provensálský nebo skandinávský. Je spíš mimo dav, pro fajnšmekry a je to dobře, protože byt ve stylu art deco je opravdu podmanivý.

Trocha historie

Art deco má své kořeny ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Usadil se v mnoha oblastech umění a života. Malířství, sochařství, ale také průmyslový design, móda, interiéry - byl všude a nahradil zastaralou secesi. Nese v sobě prvky kubismu, secese a futurismu. Z psychologického hlediska měl být dům ve stylu art deco náhradou za to, co se stalo obyvatelstvu během první světové války. Barva, harmonie, pořádek a špetka tradice - sloučené do jednoho celku, proměňující se v umělecká díla, předměty a krásné interiéry v začátcích určený především pro bohaté lidi se zalíbil i široké veřejnosti.


Luxus a praktičnost

V době narození art deco, ne každý měl možnost zařídit byt v tomto stylu. Museli jste mít bohatou peněženku na nákup starožitností, pozlacených a postříbřených předmětů nebo vyrobených z jiných drahých látek. Jaká byla myšlenka lidí, kteří položili základy pro art deco?  Usilovalo se o to, aby předměty a nábytek byly funkční, kromě jejich krásy, aby pomáhaly lidem v každodenním životě. Bohužel to byl styl bohatého - exotického dřeva, z něhož se vyrábělo porfyrové lesklé dřevo, kupovaly se drahé textilie jako damaškové nebo hedvábné, neocenitelné starožitnosti. Dnes je v tomto ohledu hodně laskavý - interiéry vypadají luxusně, ale k získání podobného efektu můžete použít i jiné materiály za mnohem nižší cenu.

Hlavní rysy stylu art deco

Art deco styl je především řada geometrických tvarů - kruhy, trojúhelníky, obdélníky, kombinované v uspořádaných kombinacích. Živé, silné barvy se často vzájemně kontrastují, a proto jsou černé a bílé mozaiky položeny tak často na podlahu. Barvy jako zlatá a černá jsou také opakovaně kombinovány - což vytváří jedinečné a elektrizující manželství. Vzory inspirované kubismem přitahují oko a vyvolávají pozitivní estetické dojmy.

Naproti tomu by stěny měly být udržovány ve světlejších odstínech, aby kontrastovaly s tmavším nábytkem.

Materiály použité pro návrh interiéru zahrnují kameny (např. obklady stěn), kuličky, dřevo, frézované sklo, chromovaná ocel, krystaly.

Je třeba si uvědomit, že se jedná o eklektický styl, na začátku čerpal inspiraci z různých období - kubismu, futurismu, klasicismu a východní kultury. V současné době můžete v interiéru kombinovat různé styly, které dodají interiéru  více lehkosti a modernosti.

Art deco nábytek a osvětlení

Zdobené skříně, kulaté stoly, zaoblené čelní desky a opěradla pohovek, zatímco dekorace na nich jsou charakterizovány přímými liniemi.  Stále více lidí si samozřejmě také vybírá moderní, kulatý nábytek v kubickém stylu. Často se také jedná o nábytek čalouněný kůží nebo tkaninou.

Art deco lampy mají mimořádně důležitou funkci. Jsou to mosazné lustry s elegantními stínítky odkazujícími na honosné rezidence a paláce. Dominují také lampy vyrobené z přírodních materiálů s ručně vyráběným stínidlem, jako jsou ověskové lustry. Stolní lampičky Art deco jsou krásným doplňkem každého interiéru.

 

Art Deco osvětlení je mimořádně okouzlující a ukazuje kombinaci tradice a modernosti, důraz na detail a praktičnost. Vyrobeno z vysoce kvalitních ušlechtilých materiálu, vyzdobí byt zvláštním způsobem a pěkně nasvítí prostory světlem. Odlesky světla skrz otvory v materiálu se jemně rozptýlí do místnosti a vytvoří magickou náladu.  Art deco osvětlení je nesmírně důležité a často určuje konečný dojem z daného interiéru. Art deco styl užívá nejen ověskové lustry, častým prvkem je i satinové sklo v kombinaci chromových a zlatých rámečků stínidel.

Stojí za to vyzdobit alespoň jednu místnost ve stylu Art Deco. Můžete jej použít k vytvoření originální nálady, harmonické, se spoustou barev a magií světla.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

ZNAČKY

UMBRA

Kde nás najdete

Provozovna RODEX

Školní 1975/21

430 01 Chomutov

Kontakty
(Po-Pá, 9-16 hod.)