Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Osvětlení do bytu
  4. Jak vybrat svítidlo do kuchyně?

Jak vybrat svítidlo do kuchyně?

Mějte na paměti, že správná volba typu osvětlení a jeho distribučních míst závisí nejen na vizuálním efektu, ale také na funkčnosti kuchyně a naší bezpečnosti při přípravě jídel. Ujistěte se, že osvětlení, o kterém se rozhodujete, je voděodolné a zabraňuje popálení.

led lustr nad stůl

Výběr osvětlení a principy ergonomie

Navrhujete kuchyni a přemýšlíte, jak to nasvítit? Aplikujte princip ergonomie, který mluví o třech typech osvětlení:

Centrální osvětlení
Pracovní osvětlení
Dekorativní osvětlení

Centrální osvětlení

lustr do kuchyně

Tradičně si představíme závěsné svítidlo umístěné v centrálním bodě na stropě. Předpokládá se, že všechny části kuchyňského prostoru osvětluje rovnoměrně. Za tímto účelem lze nejlépe dosáhnout rozptýleného světla výběrem lamp s jednobarevnými skly, sklem nebo plasty. Praktickými příklady jsou stropní svítidla stropnice s mléčným sklem, případně přisazené lustry s vícero světelnými body.

Pracovní osvětlení

Všichni víme, že centrální osvětlení v kuchyni je rozhodně nedostačující. Je mnohem jednodušší a hezčí vařit v místě, kde máme správné osvětlení na naši práci. Jsou to především pracovní desky, umyvadla, sporáky, kuchyňské ostrovy nebo stoly.

Osvětlení pracovních desek

Pracovní deska se používá k přípravě jídla, tady se stává nejvíce vytíženým místem v kuchyni. Rovnoměrně ji osvětlete svítidly, které přímo směřují k jejímu povrchu. Pamatujte si, že i barva a intenzita světla se projeví na vzhledu a na přípravě jídla a na tom, jak rychle jsou naše oči unavené.

V tomto případě je nejčastějším řešením umístit světelné body pod kuchyňské skříně. To lze provést instalací malých halogenových žárovek s nízkou spotřebou energie nebo lineárních zářivek a LED pásů a podobně. Nezapomeňte, že bodová svítidla mají být umístěna 40-60 cm od povrchu, který má být osvětlený.

Co když tam nemáme takové skříně? Vyberte si nástěnná svítidla, které připevníte na stěnu, kde připravujete jídlo. Nejlepší jsou ty, které mají pohyblivé rameno a schopnost nasměrovat světlo do požadované oblasti.

Osvětlení kuchyňského ostrova

Kuchyňský ostrov se nejčastěji nachází ve středu kuchyně a je také naší pracovní plochou. To se nejlépe provádí bodovým osvětlením ve formě závěsných svítilen. Pokud je ostrov také místem, kde je sporák namontován, obvykle digestoř nad ní má své vlastní osvětlení. Další světelné body jsou méně důležité.

Nezapomeňte však instalovat osvětlení tak, aby jste nenaráželi do něj hlavou. Podle toho vybírejte i velikost svítidla. Doporučujeme použít barvu světla denní bílou.

Osvětlení stolu

Osvětlení jídelního prostoru kuchyně je zvláště důležité z pohledu atmosféry tohoto místa. Ideálně pro závěsné lustry. Okrouhlý a čtvercový stůl má obvykle jeden vývod pro lustr a nad pravoúhlým stolem záleží na délce desky. Lustr nad stolem se má pověsit tak, aby vzdálenost od spodní hrany lustru nebyla menší než 50-60 cm nad stolem a pamatovat na bezpečnost, aby jste se nezranili při vstávání od stolu.

Pokud máte malou kuchyň, můžete použít nástěnné svítidlo, které také dokonale plní úlohu doplňkového osvětlení. Případně doporučujeme snížit strop nad stolem. A osadit vzniklý prostor zapuštěnými bodovkami.

Dekorativní osvětlení

Jedná se o další typ osvětlení, které můžete, ale nemusíte používat doma. Vše závisí na vizualizaci kuchyně a designu, který chcete docílit. Můžete nasvítit skříňky uvnitř, případně s použitím LED pásku nasvítit police uvnitř skříněk. Docela často s použitím LED pásku si lidi nechávají podsvítit spodní hranu skříněk.

Doporučení

Při plánování kuchyňské linky a elektrických rozvodů si rozmyslete, kam chcete zásuvky, těch není nikdy dost, zásuvky pro elektrospotřebiče. Důležitou částí elektrických rozvodů je i rozvedení přivodních vodičů pro osvětlení a vypínačů. Rozvody elektro nechte na elektrikářích a jejich zkušenostech.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Kde nás najdete

Provozovna RODEX

Školní 1975/21

430 01 Chomutov

Kontakty
(Po-Pá, 9-16 hod.)